روى گشاده، زبان نرم، دل مهربان و دست دهنده از صفات اهل بهشت است.
اولین ویژگی انسان بهشتی این است كه شادی‌اش را در چهره‌اش آشكار كند و رویی گشاده داشته باشد خوش‌رویى وخوش برخورد بودن، نقش اساسى در تعامل، كارسازى و انس و الفت دارد.
طبق روایات ائمه معصومین(علیهم‌السلام): خوی نیكو باعث گشایش در رزق، توانایی بازشناسی حق از باطل، افزایش بركات آسمانی و زمینی و آرامش روحی و روانی می‌شود.
بدخلقی تباه كننده عمل، خارج شدن از گروه شیعیان واقعی، سنگ زیر بناى جدال و دشمنى است.
اهل بهشت، نطقی خوب و زبان‌گویا و فصیح دارند و فریبكاری در زبان آن‌ها نیست. نرم زبانی موجب كثرت دوستان و كم‌شدن دشمنان می‌شود.
چون خداوند بهشت را از رحمت، شفقت، مهربانی، لطف و رأفت خویش آفریده، اهل بهشت و بهشتیان مزین به این صفت هستند.اصولا بحث معرفت  و شناخت  نسبت به هر كسی منحصر  به مطالعه و تحقیق درباره آن  شخص با موضوع نیست.

مثلا  یكی از راه های  رسیدن به معرفت نسبت به پرودگار  عالم اینست؛ كه انسان درباره خود معرفت و شناخت پیدا كند.{من عرف نفسه فقد عرف ربه} مطالعه و تحقیق یك طریقی برای رسیدن  به حقیقت ا ست.

وجود افرادی كه نسبت به ساحت مقدس ابی عبد الله الحسین  معرفت  قلبی دارند در حالی كه جزء دانشمندان و علما نیستند، خود موید  این مطلب است، كه  مطالعه  و تحقیق، تنها راه رسیدن  به معرفت نیست  اگر رسیدن به این  مرحله  را آسان  می‌كند.

ادامه مطلب

مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 21 آذر 1392

در حدیث قدسی آمده است که خداوند به موسی(علیه‌السلام) فرمود: ” هر چه را که احتیاج داری از من بخواه حتی علف گوسفند و نمک طعامت را″.

امّا بهتر است وقتی بنده محتاج در مقابل خداوندی بی‌نیاز می‌ایستد و از او درخواست می‌کند، نعمت‌های بزرگ و ارزشمند بخواهد چرا که برای خداوند، اعطای نعمت هیچ زحمتی ندارد و کوچک و بزرگ آن نزد خداوند مساوی است.

پیامبر خدا (صلی‌اللـه‌علیه‌وآله‌وسلّم) فرمودند: ” از خداوند بخواهید؛ و زیاد بخواهید، زیرا هیچ چیز برای او زیاد و بزرگ نیست.

امام باقر)علیه‌السلام) نیز می‌فرمایند: “هیچ خواسته‏‌ای را زیاد مشمارید؛ زیرا آنچه نزد خداست بیش از آن است که می‏‌پندارید.

همچنین درباره این که چه چیزهایی از خدا بخواهیم؟ احادیث زیادی وارد شده است.

امام علی  (علیه‌السلام) در وصیت خود به فرزندشان امام حسن (علیه‌السلام) فرمودند: ” باید برای خود آن چیزی را (از خدا) بخواهی که جمال و نیکی آن برایت بماند و وبال و آزارش از تو دور ماند. مال و ثروت برای تو نمی‏‌ماند و تو نیز برای آن نخواهی ماند.

پیامبر خدا(صلی‌اللـه‌علیه‌وآله‌وسلّم) نیز می‌فرمایند: “برای هر حاجتی که دارید، حتّی اگر بند کفش باشد، دست خواهش به سوی خداوند عزوجل دراز کنید؛ زیرا تا او آن را آسان نگرداند آسان (و برآورده) نشود.مرتبه
تاریخ : جمعه 15 آذر 1392

خداوند به حضرت داوود (علیه‌السلام) وحی فرمود:

ای داوود! آنچه را می‌گویم از من بشنو؛

هرکس به سوی من بیاید در حالیکه از گناهانش خجالت می‌کشد، او را می‌بخشم و از حافظة او هم بیرون می‌کنم (تا دیگر خجالت نکشد).

 


ای داوود! هر کس یک عمل خیر به خاطر من انجام دهد، او را وارد بهشت می‌کنم.

داوود عرض کرد: خداوندا! آن عمل خیر چیست؟

خداوند فرمود: بردن غم از دل بنده‌ی مسلمان.

داوود عرض کرد: خداوندا!پس سزاوار است کسی که تو را شناخت امیدش را از تو قطع نکند.

حدیث قدسیمرتبه
تاریخ : دوشنبه 11 آذر 1392
کجاست منتظر تو؟ چه انتظار عجیبی
تو بین منتظران هم، عزیز من چه غریبی

عجیب تر که چه آسان نبودنت شده عادت
چه کودکانه سپردیم دل به بازی قسمت

چه بی خیال نشستیم، چه کوششی؟! چه دعایی؟!
فقط نشسته و گفتیم: خدا کند که بیاییواقعیت اینه که برای مهمونی که میدونم کی میاد و سرِ چه ساعتی میرسه مدت ها در حال تدارک دیدنم اما برای اُمدن کسی -که شاید علت نیومدنش خودم باشم- هنوز آماده نشدم ...
عمر من سر شد و این غفلت را پایانی نیست...

خدا!، جان را از این غفلت رها کن
دلم را با ولیّت آشنا کنطبقه بندی: امام عصر، 
مرتبه
تاریخ : سه شنبه 5 آذر 1392
گـاهــی هـــم

نه برای اینکه، دنبال ازدیاد نعمتیـم

نـه از تــرس...

نـه از روی عـادت...

نـه بــرای دل خـودمـان...

تنها برای خاطـر خــــدا...

بـگـویــیــم :

 الحـــــــمــدلــــــلـــــه

 
طبقه بندی: گپ در مورد صفات مهربان‌ترین مهربان، 

شناخت از طریق عملکرد امام حسین (علیه‌السلام) راهی دیگر که ما را به درجه عرفان امام (علیه‌السلام) رهنمون می سازد راه عملی ایشان است.

یعنی حضرتش فقط شعار نمی‌دهند و در عمل، مانند بعضی عارف نماها نیست که فقط با عزلت نشینی و یک سری سخنان زیبا بر زبان جاری ساختن، دم از خدا و دین بزند.

«کو نو دعاة للناس غیر السنتکم» بلکه امام حسین (علیه‌السلام) برای آگاهی مردم و پا بر جا ماندن دین خدا، فقط هستی خود را فدا نکرد که تمام اولاد و اهل بیت و یارانش را نثار حق تعالی نمود. 


 که خود درباره آنان فرمود: همانا من اصحابی باوفاتر و بهتر از اصحاب خود نمی دانم و اهل بیتی از اهل بیت خود نیکوتر سراغ ندارم.

و در آن لحظاتی هم که خود به کلی توانایی از بدن مبارکش سلب شده بود و تیر در سینه اش نشسته بود و بی اختیار روی زمین افتاد، فرمود:

«رضا بقضائک و تسلیما لامرک و لا معبود سواک یا غیاث المستغثین» واقعا این درجه از رضایت و تسلیم برخاسته از چه عرفانی است؟!! 
طبقه بندی: هم‌نشینی با ائمه اطهار، 
مرتبه
تاریخ : سه شنبه 5 آذر 1392

عرفا در کتب مختلف عرفانی مراحلی را برای سیر و سلوک بیان نموده‌اند که شخص بعد از طی این مراحل به شناخت و معرفت خواهد رسید. اما امام حسین (علیه‌السلام) از راه دل، انسان‌ها را هدایت می‌کند. آن هم در کوتاهترین مدت که امثال حر (ره) صد ساله را یک شبه طی می‌کنند و به مقصد می‌رسند. 

و اما این که معرفت و عرفان خود امام (علیه‌السلام) تا چه حد است، امامی که خداوند در مورد او می‌فرماید: 

 «یا ایتها النفس المطمئنة ارجعی الی ربک راضیة مرضیة» پی بردن به حقیقت عرفان حضرتش برای همچو منی که هنوز اندر خم یک کوچه ایم امکان ناپذیر است. اما...

آب دریا را اگر نتوان کشید

هم به قدر تشنگی باید چشیدادامه مطلب
طبقه بندی: هم‌نشینی با ائمه اطهار، 
مرتبه
تاریخ : سه شنبه 5 آذر 1392
مردی بادیه نشین نزد امام حسین (علیه‌السلام) رفت و گفت: 
«ای پسر رسول خدا... دیه کامل انسانی بر گردنم است. اما من این اندازه پول ندارم که بتوانم با آن بدهی ام را تسویه کنم. از طرفی میان اهل بیت (علیه‌السلام) نیز سخاوتمندتر از شما نیافتم.»ادامه مطلب
طبقه بندی: هم‌نشینی با ائمه اطهار، 
(تعداد کل صفحات:2)      [1]   [2]  

آرشیو مطالب
صفحات جانبی
دوستان
پیوند های روزانه
نوای وب
طراح قالب
پایگاه اینترنتی مقتدر مظلوم

مقتدر مظلوم

نوای آنلاین

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو